SPORTURI  »  TENIS  »  MADRID OPEN

VIDEO Rybakina, revenirea sezonului în „sferturile” Madrid Open » Condusă cu 2-5 și 15-40 în „decisiv”, Elena a schimbat soarta cu o lovitură uluitoare

Elena Rybakina (24 de ani, 4 WTA) a revenit fantastic în duelul 100% kazah din „sferturile” turneului de la Madrid. A trecut de Yulia Putintseva (29 de ani, 50 WTA), scor 4-6, 7-6(4), 7-5.

Articol de - Publicat miercuri, 01 mai 2024 17:55 / Actualizat miercuri, 01 mai 2024 20:31

Elena Rybakina (24 de ani, 4 WTA) a revenit fantastic în duelul 100% kazah din „sferturile” turneului de la Madrid. A trecut de Yulia Putintseva (29 de ani, 50 WTA), scor 4-6, 7-6 (4), 7-5.

Rybakina a ajuns la meciuri 16 consecutive câștigate pe zgură și se anunță o pretendentă serioasă pentru trofeul de la Roland Garros.

Simona Halep a primit un nou wild card. La ce turneu a fost invitată
SIMONA HALEP

Astăzi, Elena și-a învins toți demonii. A câștigat pentru prima dată în fața compatrioatei Putintseva, o revenire epică, de la 2-5 și două mingi de meci în setul decisiv.

Elena Rybakina, revenirea sezonului în „sfertul” de la Madrid

Raliul prin care Rybakina a anulat prima șansă de victorie a adversarei este de generic. Yulia a pus o „scurtă” aproape perfectă, dar replica din partea cealaltă a fileului a fost pe măsură, un voleu în cross, mingea atingând și banda.

A urmat un as, iar din acel moment jocul a curs într-o singură direcție.

Elena merge în a șasea semifinală a anului. Încă nu își cunoaște adversara. Va fi decisă din duelul Mirra Andreeva (43 WTA) - Aryna Sabalenka (2 WTA).

Pe jumătatea superioară a tabloului vor lupta pentru un loc în finală Iga Swiatek (1 WTA) și Madison Keys (20 WTA).

VIDEO. Rezumatul înfruntării Elena Rybakina - Yulia Putintseva, din sferturile de finală de la Madrid Open

Calificare comentată de Alexandra Dulgheru

Fost număr 26 WTA și câștigătoare a două turnee WTA 1000, Alexandra Dulgheru, 34 de ani, a intrat într-o etapă diferită din punct de vedere profesional. De anul trecut este comentator pentru feed-ul internațional WTA, folosindu-și experiența din tenis, dar și cunoștințele superioare de limba engleză.

Alexandra a comentat și revenirea de senzație a Elenei Rybakina.

Rafa Nadal y nada más » Noapte copleșitoare la Madrid: eliminat, „Regele Zgurii” și-a luat adio de la turneu. Soția și sora au plâns în arenă + Românul menționat în discursul de rămas-bun
ATP MADRID
România și-a aflat adversara din „optimile” Billie Jean King Cup! Misiune complicată: în cale iese o cvadruplă campioană de Grand Slam, aflată în plină revenire