SPORTURI  »  TENIS  »  WTA

Irina Begu, de neoprit! S-a calificat în semifinale la Sankt Petersburg, după ce a câștigat fără emoții în „sferturi”

Irina Begu s-a calificat în semifinale la WTA Sankt Petersburg

Articol de GSP - Publicat vineri, 11 februarie 2022 13:57 / Actualizat vineri, 11 februarie 2022 15:34

Irina Begu (31 de ani, 56 WTA) a învins-o pe cehoaica Tereza Martincova (27 de ani, 42 WTA), scor 6-4, 6-2, și s-a calificat în semifinalele turneului de la WTA Sankt Petersburg.

Begu continuă forma excelentă pe care a arătat-o la turneul din Rusia. După ce a obținut una dintre cele mai importante victorii ale carierei, în fața Petrei Kvitova, dublă campioană de Grand Slam, Irina s-a impus și în sferturile de finală. În fața ei s-a aflat tot o sportivă din Cehia, Tereza Martincova.

Irina Begu, victorie clară în „sferturi” la Sankt Petersburg

Meciul a fost unul echilibrat în debutul său, însă Irina a fost cea care a gestionat mai bine momentele importante. După ce și-a intrat în ritm, sportiva noastră a făcut break, profitând de oportunitatea ivită. Ajutată și de serviciu (6 ași în acest meci), a închis primul set cu scorul de 6-4, după 44 de minute.

Setul secund a fost asemănător cu primul act, tot Begu fiind cea care a profitat de șansele apărute pe serviciul adversarei. Din 3 astfel de ocazii, a fructificat două, iar meciul se îndrepta spre o victorie facilă.

De cealaltă parte, Marticova, deși a avut 4 oportunități de break, le-a ratat pe toate. Astfel, după o oră și 27 de minute, tabela a indicat un clar 6-4, 6-2 în favoarea româncei.

Irina Begu, calificată în semifinale la WTA Sankt Petersburg

După performanța foarte bună din „sferturi”, Irina își va aștepta acum adversara din penultimul act la turneului de categorie WTA 500. În celălalt sfert de pe tabloul lui Begu, se întâlnesc Maria Sakkari (26 ani, 7 WTA) și Elise Mertens (26 ani, 26 WTA). Semifinala româncei va avea loc sâmbătă.

FOTO Halep, prima imagine cu partenerul de la Academia Mourtatoglou » Cine e Arnaud Restifo

EXCLUSIV Irina Begu, interviu amplu despre obiectivele noului sezon, perioada dificilă prin care a trecut din cauza mononucleozei și echipa națională: „Dificil să rămâi motivat”

Londra nevralgică » 3 momente care au umbrit Wembley-ul, în seara în care britanicii erau datori cu reparația morală