SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS 2021

FOTO Tinerii mai stau o tură » Rafael Nadal e în „sferturi” la Roland Garros 2021, după o prestație dominantă în fața lui Sinner

Rafael Nadal (35 de ani, 3 ATP) s-a calificat în sferturile de finală de la Roland Garros 2021. A trecut în 3 seturi de italianul Jannik Sinner (19 ani, 19 ATP), scor 7-5, 6-3, 6-0. +8   FOTO

Articol de GSP - Publicat luni, 07 iunie 2021 21:23 / Actualizat luni, 07 iunie 2021 21:59

Înfruntarea dintre Nadal și Sinner a semănat mult cu duelul de anul trecut, din „sferturile” Roland Garros. Italianul pierdea atunci 6-7(4), 4-6, 1-6, dar începea excelent partida. Așa a fost și astăzi.

Sinner a lovit agresiv în primul set și a trecut în avantaj, 4-2. A servit pentru a câștiga actul inaugural, dar i-a tremurat mâna. Erorile neforțate au început să se acumuleze, prilej ca Rafa să forțeze.

25 de erori neforțatea comis Sinner în primul set al înfruntării cu Nadal.

+4 FOTO

Rafael Nadal, în „sferturi” la Roland Garros 2021

Rafa nu a mai arătat momente de slăbiciune în continuarea partidei. A greșit tot mai puțin, doar 2 erori neforțate în setul 3, a fost agresiv pe primul serviciu, cu un procentaj de peste 80% al punctelor câștigate, și a tranșat partida în două ore și 20 de minute.

În „sferturi”, miercuri, Rafa va avea în fața un specialist pe zgură, Diego Schwartzman (10 ATP). Argentinianul nu a cedat set la actuala ediție.

35 de seturi consecutivea câștigat Rafael Nadal la Roland Garros

Tabloul sferturilor de finală de la Roland Garros 2021:

• Novak Djokovic - Matteo Berrettini
  • Rafael Nadal - Diego Schwartzman
  • Stefanos Tsitsipas - Daniil Medvedev
  • Alexander Zverev - Alejandro Davidovich Fokina

Sorana Cîrstea, primele explicații pentru eliminarea de la Roland Garros: „3 greșeli pe care nu le fac”

Coco Gauff, în sferturi la Roland Garros la doar 17 ani! Victorie categorică cu Ons Jabeur

Mutare de ultimă oră! Florentino Perez a anunțat cine semnează cu Real Madrid, imediat după finala Champions League