SPORTURI  »  TENIS  »  WTA ADELAIDE

SIMONA HALEP - AJLA TOMLJANOVIC // VIDEO Halep, passing shot de senzație în primul set: primul break al meciului, reușit în mare stil

Articol de GSP - Publicat marti, 14 ianuarie 2020 10:29

Simona Halep (28 de ani, 4 WTA) a învins-o pe Ajla Tomljanovic (52 WTA, 26 de ani), în turul secund al turneului WTA de la Adelaide (Australia), scor 6-4, 7-5.

• Simona Halep va juca în sferturi împotriva învingătoarei partidei dintre Aryna Sabalenka (12 WTA) și Bernarda Pera (70 WTA). Următorul meci al jucătoarei noastre va avea loc joi.

Halep a fost cea care a dictat ritmul în primele minute ale partidei, prima a sa la simplu din 2020. La 2-1, Halep a reușit break-ul după un schimb superb.

Simona a irosit prima minge de break, dar a fructificat-o pe cea de-a doua abordând tactica care a ajutat-o de atâtea ori în carieră. Halep a preferat să stea în defensivă, a ademenit-o pe adversara sa la fileu și a reușit un passing shot de senzație.