SPORTURI  »  TENIS  »  WIMBLEDON 2019

SIMONA HALEP - CORI GAUFF 6-3, 6-3 // Cristian Tudor Popescu: „Aş spune că Simona a pus şaua pe nărăvaşa Cori” + care crede că a fost singura slăbiciune a Simonei

Articol de GSP - Publicat luni, 08 iulie 2019 19:41

Simona Halep (7 WTA, 27 de ani) a trecut de americanca Cori Gauff (313 WTA, 15 ani), scor 6-3, 6-3, și s-a calificat în sferturile de finală de la Wimbledon 2019. Jurnalistul Cristian Tudor Popescu a analizat victoria româncei.

• Simona Halep va juca în sferturi cu chinezoaica Shuai Zhang (30 de ani, 50 WTA), care a învins-o pe ucraineanca de Dayana Yastremska (19 ani, 35 WTA), scor 6-4, 1-6, 6-2
  • Toate sferturile de finală de pe tabloul feminin se vor disputa marți. Orele urmează să fie fie anunțate de organizatori.

„Halep a tratat meciul cu seriozitate, fără pic de aroganţă, neconsiderând că trebuie să primească nişte puncte cadou de la adversară pentru simplul motiv că e Simona Halep. Aş spune că Simona a pus şaua pe nărăvaşa Cori.

Dacă în meciul cu Azarenka a forţat-o pe jucătoarea din Belarus să greşească, trimiţându-i mingi lungi şi liftate, acum decizia tactică a fost opusă: de câte ori a avut ocazia, a atacat ea. A lovit riscant, a decis să schimbe ea prima direcţia, a căutat să joace decisiv. I-a respins dorinţa lui Gauff de a prelua iniţiativa.

Singurul punct mai slab al Simonei a fost serviciul. A făcut duble greşeli, iar serviciul doi a fost atacabil”, a afirmat Cristian Tudor Popescu la Digi 24.

Programul complet al sferturilor de la Wimbledon 2019

• Serena Williams (10 WTA) - Alison Riske (55 WTA)
  • Barbora Strycova (54 WTA) - Johanna Konta (18 WTA)
  • Elina Svitolina (8 WTA) - Karolina Muchova (68 WTA)
  • Simona Halep (7 WTA) - Shuai Zhang (50 WTA)

Vezi și:

SIMONA HALEP LA WIMBLEDON 2019 // Cum arată tabloul sferturilor de finală » Care e traseul lui Halep spre finală + marele pericol din acest moment

E oficial! » CFR Cluj s-a despărțit de jucătorul care a iscat marele scandal cu transferul în Gruia

„Băi Ianis bă, ăsta e caracter?!” » Sosirea naționalei i-a lăsat cu gust amar pe românii adunați la Wurzburg: „V-au luat banii mințile!”

Și semafoarele sunt LGBT! Ce a văzut GSP la festivalul Pride din München » Dezmăț total, copii aduși la dansuri provocatoare, evenimente sadomaso pe străzi