FOTBAL  »  Superliga  »  FARUL - FCU CRAIOVA 1-0

Radu Negru, supărat pe arbitraj la finalul înfrângerii cu Farul: „Nu îmi place atitudinea lor. E deranjant.”

Farul Constanța a învins FCU Craiova, scor 1-0, în runda #23 din Superliga. Fundașul dreapta Radu Negru (24 de ani) consideră că oltenii au fost dezavantajați de arbitraj.

Articol de - Publicat vineri, 26 ianuarie 2024 21:43 / Actualizat vineri, 26 ianuarie 2024 23:03

Farul Constanța a învins FCU Craiova, scor 1-0, în runda #23 din Superliga. Constănțenii s-au impus prin golul marcat de Ronaldo Deaconu în minutul 9.

Mititelu face acuzații grave după penalty-ul neacordat cu Farul: „El are putere foarte mare în fotbalul românesc, controlează tot. E «cosa nostra», o să ajungem la DNA!”
Farul - FCU Craiova 1-0

Chiar dacă pentru FCU Craiova a fost a doua înfrângere la rând, Radu Negru a declarat că jocul practicat de olteni a fost unul destul de bun.

FCU Craiova a cerut penalty în minutul 76 al meciului, la scorul de 1-0 pentru constănțeni. Damien Dussaut, apărătorul gazdelor, a pus talpa pe piciorul lui Gabriel Compagnucci. „Centralul” Andrei Moroiță nu a dictat lovitură de la 11 metri.

Cu fundașul Compagnucci căzut în careu, oltenii au trimis balonul în afara terenului și au cerut o analiză din camera VAR.

Iulian Călin și Valentin Avram, responsabili cu arbitrajul video astăzi, au revăzut acțiunea și au confirmat decizia inițială, spre nemulțumirea staff-ului lui FCU Craiova.

Radu Negru, după ce FCU Craiova a pierdut cu Farul: „Jocul nu cred că este atât de slab”

„A fost a doua înfrângere, dar jocul nu cred că este atât de slab. Nici în meciul cu Rapid nu cred că am jucat slab. Astăzi cred că putem vorbi de un joc slab în a doua repriză, pentru că în prima am jucat chiar atât de rău. Avem personalitate, avem curaj, facem pressing sus, dar luăm gol pe niște greșeli copilărești și ne este greu să revenim.

Nu știu cât de relevantă e statistica. Noi am stat destul de mult în jumătatea lor, aproape de careul lor. Ceea ce este îngrijorător este faptul că nu am reușit să le desfacem apărarea. Cred că au meritat să câștige, dar au avut și noi momentele noastre bune în joc. Am fi putut scoate mai mult.

Campionatul este foarte strâns, echipele sunt la distanță mică, se poate schimba foarte repede situația, nu este atât de tragică. Trebuie să luptăm pentru cele 3 puncte în meciul cu Dinamo.

Ne face să părem niște oameni slabi atunci când pierdem și vorbim despre arbitraj, dar chiar sunt niște faze controversate. Cred că a fost penalty. Împotriva noastră mereu se verifică penalty-urile, se stă la VAR câte 10 minute și nu știu cum se face că mereu se dă contra noastră.

O altă problemă este că dacă eu joc slab și am atitudinea pe care o au domnii arbitrii când arbitrează slab, eu nu mai joc. Eu nu o să mai fiu titular. Nu îmi place atitudinea lor. Arbitrează în unele momente slab și au o atitudine de parcă ar vrea să li se facă piedestal. E deranjant.”, a spus Radu Negru, pentru Prima Sport.

Match Quiz Dinamo - Rapid
Plasează gratuit predicțiile tale pe meciul Dinamo - Rapid și câștigă premiile puse în joc.

VIDEO. Cristiano Bergodi, deranjat de multiplele speculații din presă: „Stau și citesc că eram demis?”

Anunțul momentului la CFR Cluj » Doi jucători importanți au semnat: „Luptători veritabili!”
CFR CLUJ
Sorin Cârțu, categoric în privința titularizării lui Horațiu Moldovan în poarta României: „Mi s-ar părea o decizie aberantă”