FOTBAL  »  Superliga  »  U CLUJ - DINAMO 2-0

VIDEO + FOTO Mihai Eșanu, gafă inexplicabilă în U Cluj - Dinamo

Articol de GSP - Publicat sambata, 21 mai 2022 21:01 / Actualizat sambata, 21 mai 2022 22:33

Mihai Eșanu (23 de ani), portarul lui Dinamo, a comis o greșeală imensă în minutul 14 al meciului cu Universitatea Cluj, turul barajului pentru menținerea/promovarea în Liga 1. Scorul era 0-0 în acel moment. „Câinii” au fost învinși 0-2.

Primul sfert de oră al disputei de pe Cluj Arena s-a scurs fără vreo șansă importantă. Scorul a fost deschis pe fondul unei gafe comise de portarul Mihai Eșanu.

Fanii lui U Cluj și Dinamo au venit împreună la meciul de baraj: încurajări, dar și derapaje
U CLUJ - DINAMO

Mhai Eșanu, greșeală în Universitatea Cluj - Dinamo

În minutul 14, Dragoș Tescan și Gabriel de Moura urmăreau o minge lungă trimisă din jumătatea clujeană. Ajunși la 20 de metri de poarta lui Dinamo, cei doi au fost întâmpinați de Eșanu.

+8 FOTO

Goalkeeper-ul dinamovist a ieșit hazardat și l-a lovit violent pe Tescan. Mingea a sărit cu noroc pentru clujeni, direct la Remacle. Belgianul a îndeplinit o formalitate.

„Centralul” Cătălin Popa i-a arătat și un cartonaș galben lui Eșanu, pentru duritatea cu care și-a busculat adversarul. Tescan a avut nevoie de îngrijiri medicale, dar a continuat partida.