FOTBAL  »  Superliga  »  UTA - U CLUJ 2-1

VIDEO + FOTO UTA Arad - U Cluj 2-1. Gazdele obțin prima victorie de la plecarea lui Miculescu la FCSB

UTA Arad a câștigat cu U Cluj, scor 2-1, într-un meci din etapa #5 din Liga 1 +35   FOTO
UTA Arad a câștigat cu U Cluj, scor 2-1, într-un meci din etapa #5 din Liga 1

Articol de , - Publicat sambata, 13 august 2022 20:57 / Actualizat sambata, 13 august 2022 21:05

UTA Arad a câștigat cu U Cluj, scor 2-1, într-un meci din etapa #5 din Liga 1.

Programul și rezultatele etapei #5

În fața a aproximativ 10.000 de spectatori, UTA a deschis repede scorul, în minutul 6. Postolachi a reluat perfect din voleu, la colțul lung, fără șanse pentru Brănescu.

Arădenii au continuat să domine partida și au fost aproape de 2-0 în minutul 13. Otele a șutat din interiorul careului, dar Filip a intervenit decisiv și a deviat mingea puțin pe lângă poartă.

U Cluj a reușit însă să egaleze la primul șut pe poartă, după 35 de minute în care ardelenii au fost dominați. Echipa lui Lincar a marcat prin Adrian Bălan, care a împins în poartă mingea centrată de Pires.

Ce au strigat fanii la UTA - U Cluj, după un gol anulat de VAR + Keșeru, contestat
UTA - U CLUJ

UTA a avut și un gol anulat, înainte de pauză. Benga a marcat din careu, după o respingere greșită a lui Brănescu. Reușita stoperului a fost anulată pentru ofsaid, după 3 minute de verificări în camera VAR. În momentul în care decizia arbitrilor a fost comunicată, fanii arădeni au început să strige „Hoții, Hoții”.

După un început de repriză dominat categoric, UTA a fost din nou aproape de golul 2. Chindriș a apărut surprinzător în careu, pe un atac pozițional. Stoperul a șutat cu dreptul la colțul lung, dar mingea a ocolit de puțin poarta. Portarul arădenilor a ieșit și el în evidență, în minutul 77. Iacob a respins spectaculos de sub bară, șa șutul lui Haită din lovitură liberă.

Dominarea celor de la UTA s-a văzut până la urmă și pe tabelă. Cascini a marcat pentru 2-1 în minutul 83, cu un șut la colțul lung, din unghi, cu piciorul stâng.

UTA a obținut a doua victorie a sezonului și prima după plecarea lui Miculescu la FCSB. Arădenii au ajuns la 7 puncte, în timp ce U Cluj rămâne cu două.

FINAL. UTA Arad - U Cluj 2-1

+31 FOTO

UTA Arad - U Cluj, echipe de start:

UTA ARAD: Iacob - Vukcevic, Chindriș, Benga, Hoxhallari - Isac, Cascini, Matei - Jobello, Postolachi, Otele
REZERVE: Balauru, Maxim, Pătlăgică, Șteau, Negoescu, Stahl, Ubbink, Ademi, Keșeru
ABSENȚI: Dobrescu (suspendat), Erico (accidentat)
ANTRENOR: Ilie Poenaru

U CLUJ: Brănescu - Romeo, Filip, Ispas, Briceag - Purece, Pires, Haită - Chipciu, Bălan, Hlistei
REZERVE: Gorcea, Baravykas, Simion, Pîrvulescu, M. Moraru, Hofman, Boiciuc, Fernandes
ABSENȚI: Fl. Ilie (suspendat), Remacle (incert), Tescan (nerefăcut)
ANTRENOR: Erik Lincar

Stadion: Arena Francisc Neuman (Arad)
Arbitru: Bîrsan Marcel (Bucureşti) / A1: Popescu Adrian (Craiova), A2: Danşa Ciprian Florin (Satu Mare) / Arbitru VAR: Kovacs Szabolcs (Carei), Arbitru AVAR: Grigoriu Mircea Mihail (Bucureşti)

Sfatul lui Poenaru pentru Miculescu, după transferul la FCSB: „I-am spus că acolo e altceva și trebuie să facă asta”