FOTBAL  »  LIGA 2  »  PETROLUL - CS BALOTEȘTI 5-1

PETROLUL - CS BALOTEȘTI 5-1 // Petrolul, victorie categorică cu CS Balotești » A urcat pe 3 în Liga 2 + clasamentul la final de an

Articol de GSP - Publicat duminica, 09 decembrie 2018 14:23

Petrolul Ploiești a terminat cu o victorie categorică anul 2018 în liga secundă, 5-1 cu CS Balotești.

Grație acestei victorii,  Petrolul a acumulat 45 de puncte. Ploieștenii termină anul pe locul 3, la un punct de liderul Sportul Snagov și la egalitate cu locul 2, Academica Clinceni.

Scorul la pauză a fost 1-0, după ce Laurențiu Marinescu a marcat din penatly, în minutul 32. După pauză, elevii lui Tavi Grigore s-au dezlănțuit și au marcat de 4 ori.

Cazan, minutul 53, Ghinga, 62, Arnăutu, 78, și Marinescu în 84 au înscris pentru Petrolul în partea a doua. Scorul final l-a stabilit Marian Ghiță, care a înscris în minutul 88 golul de onoare al celor de la CS Balotești.

RezultateLE etapei a 21-a:

Ripensia - Luceafărul Oradea 2-0 (Bădăluță 26', Hecsko 78')
Aerostar Bacău - Metaloglobus 9-1 (Vraciu 8', 35', Buhăcianu 29', 31' 64', H. Ilie 37', A. Mutu 60', 63', A. Pavel 88' / O. Herea 70')
CS Mioveni - Sportul Snagov 0-4 (Bortoneanu 31', Hlistei 53', D. Buia 65', Huiban 89')
Daco-Getica - Academica Clinceni 0-2 (Dobrescu 4', Răuță 16')
Unirea Brăila - ACS Poli 2-0 (Hamza 8', Pleșa 73')
Farul - UTA Arad 1-1 (Rus 67' / Dumitrașcu 81')
ASU Poli - Energeticianul 0-0
FC Argeș - Pandurii  3-1 (Buhăescu 11',66', Nilă 74' / Tudoran 18')
U Cluj - Chindia  3-1 (Hațiegan 36', 90+5', Gavra 50' / Mihaiu 13')
Petrolul - CS Balotești  5-1 (Marinescu 32', 84', Cazan 53', Ghinga 62', Arnăutu 78 / Ghiță 88)

Clasament Liga 2

Mutare curioasă la Rapid » Șucu l-a adus pe fostul portar al Stelei, care tocmai a retrogradat. Fanii se amuză: „Dar Ionuț Chirilă când vine?”