INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ITALIA

VIDEO Marcus Thuram, eroul lui Inter Milano! Victorie în ultimele minute în derby-ul cu AS Roma

Inter - Roma
Inter - Roma foto: Imago

Articol de - Publicat duminica, 29 octombrie 2023 21:39 / Actualizat luni, 30 octombrie 2023 03:20

Inter Milano a învins-o pe AS Roma, scor 1-0, și se menține după 10 etape în fruntea Serie A.

Inter a început în forță partida, iar Calhanoglu a zguduit transversala cu un șut puternic din colțul careului încă din minutul 6. A venit rândul lui Thuram să-l pună la încercare pe Rui Patricio cu un șut din 6 metri, însă portughezul a respins fără probleme.

Dezvăluiri despre starea lui Fabio Grosso, rănit de huliganii lui Marseille: „Nu putea susține o conversație, nu părea lucid!”
INCIDENTE

Inter Milano - AS Roma 1-0. Marcus Thuram, eroul gazdelor

Gazdele au dominat autoritar prima parte, când Roma nu a reușit să ajungă la poarta lui Sommer. Echipa lui Mourinho a reușit abia în minutul 66 să aibă o ocazie. Cristante a reluat cu capul din 8 metri, însă Sommer a parat senzațional.

Inter a dat lovitura în minutul 86, când Dimarco a centrat perfect pe jos în fața porții, iar Marcus Thuram a trimis balonul în plasă cu o reluare simplă.

Gazdele rămân în fruntea clasamentului și după etapa #10, în timp ce Roma ajunge deja la 11 puncte de prima poziție.

FINAL. Inter Milano - AS Roma 1-0

Inter Milan - AS Roma, echipele de start:

INTER MILAN (3-5-2): Sommer - Pavard, Acerbi, Bastoni - Dumfries, Mkhiratyan, Calhanoglu, Barella, Dimarco -  Thuram, Martinez (c.)
REZERVE: Di Gennaro, Agoume, Asllani, Audero, Bisseck, Augusto, Darmian, de Vrij, Frattesi, Klaassen, Sanchez, Senzi
ANTRENOR: Simone Inzaghi

AS ROMA (3-5-2): Patricio - Mancini, Llorente, Ndicka - Kristensen, Cristante (c.), Paredes, Bove, Zalewski - El Shaarawy, Lukaku
REZERVE: Boer, Aouar, Azmoun, Belotti, Celik, Cherubini, Costa, D'Alessio, Karsdorp, Pagano, Pisilli, Svilar
ANTRENOR: Jose Mourinho

Vezi și alte știri:

Mihai Rotaru a găsit antrenor pentru Universitatea Craiova » Un fost selecționer ar urma să preia banca formației oltene
CSU CRAIOVA
Suporterii de la FCSB, atac la gloriile Stelei: „Cum nu ne știți? Suntem cei care am mers la Becali și l-am rugat să nu vă dea afară!” + „ Dacă are bărbăție, să accepte provocarea!”