INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  PSG - MANCHESTER CITY

„Taci din gură!” » Moment incredibil: Verratti a cedat nervos și l-a luat la țintă pe Pep Guardiola

Marco Verratti, dezamăgit de prestația echipei sale // foto: Imago +9   FOTO
Marco Verratti, dezamăgit de prestația echipei sale // foto: Imago

Articol de GSP - Publicat joi, 29 aprilie 2021 08:00 / Actualizat joi, 29 aprilie 2021 10:17

Marco Verratti (28 de ani) a fost deranjat de Pep Guardiola (50) în timpul meciului dintre PSG și Manchester City, scor 1-2.

În prima repriză a meciului de pe „Parc des Princes”, mijlocașul italian a fost deranjat de protestele lui Guardiola, care îi cerea arbitrului să îl avertizeze pe Verratti pentru un fault comis. Iritat de doleanța lui Guardiola, Football Italia scrie că Verratti a strigat spre marginea terenului, în spaniolă: „Ce vrei? Taci din gură!”. Cuvintele fotbalistului au fost surprinse de microfoanele de la marginea terenului și reluate de comentatorii partidei de pe postul Sky Sport Italia.

Cel mai probabil, Guardiola l-ar fi înțeles pe Verratti și în limba italiană, întrucât a petrecut doi ani la cluburi din „Cizmă”, Brescia și AS Roma, în cariera de fotbalist.

Pep Guardiola, după PSG - Manchester City 1-2: „Totul rămâne deschis”

După meci, Guardiola a trecut peste momentele tensionate și a avut cuvinte de laudă la adresa jucătorilor săi, care au întors scorul după ce au fost conduși cu 1-0 la pauză.

„Am admirat cum s-au schimbat jucătorii, după ce nu au jucat bine la început. Înseamnă foarte mult pentru mine. I-am convins la pauză că atunci când jucăm fotbalul nostru, totul devine mai ușor. Am reglat niște lucruri mici, stupide și neimportante, dar restul a depins de personalitatea jucătorilor.

Poți juca poate puțin prudent în astfel de meciuri eliminatorii, dar după asta, jucătorii au fost fantastici. Am fost mai agresivi. Le-am spus să nu fie timizi, să joace după identitatea noastră. Este un rezultat bun, dar totul rămâne deschis. Simt că jucătorii mei știu asta”, a declarat Guardiola, potrivit Daily Mail.