INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ITALIA

FOTO. Ciprian Tătărușanu, eroul lui AC Milan la penalty-uri în thriller-ul din Cupa Italiei!

Ciprian Tătărușanu (34 de ani, portar) a fost integralist la AC Milan în meciul cu Torino, din „optimile” Cupei Italiei @Getty&Imago +10   FOTO

Articol de GSP - Publicat marti, 12 ianuarie 2021 23:03 / Actualizat miercuri, 13 ianuarie 2021 00:36

Ciprian Tătărușanu (34 de ani) a fost integralist la AC Milan în meciul cu Torino 0-0 (5-4 la penalty-uri), din „optimile” Cupei Italiei. Calificarea a fost tranșată la lovituri de departajare, unde portarul român a fost decisiv.

Chiar dacă duelul a fost dominat de Milan, Tătărușanu a reușit să se evidențieze și în timpul efectiv de joc. În minutul 26, goalkeeper-ul român a ieșit bine în fața lui Simone Zaza, căruia i-a închis inspirat unghiul. 12 minute mai târziu, Tătă a intervenit și la șutul expediat de Amer Gojak.

În prelungiri, Tătărușanu s-a mai remarcat o dată, la execuția lui Andrea Belotti. La poarta cealaltă, Calabria, Dalot sau Diaz, din poziții ofertante, nu au fost deloc inspirați, astfel că echipa calificată a fost stabilită la lovituri de departajare.

• Calhanoglu (Milan) - GOL

AC Milan e prima echipă care ajunge în „sferturile” Cupei Italiei, sezonul 2020/2021, unde o va întâlni pe învingătoarea dintre Inter și Fiorentina.

Gianluigi Donnarumma, rezervă cu Torino, dar titularul obșinuit dintre buturile rossonerilor, a fost eliminat de arbitrul întâlnirii, Paolo Valeri, pentru proteste vehemente de pe bancă, în minutul 71.

FOTO. Cele mai tari imagini din AC Milan - Torino

+6 FOTO

Tătărușanu a fost transferat în septembrie de AC Milan, de la Lyon, în schimbul a 500.000 de euro. Cel mai bun portar al României din ultimul deceniu a mai jucat pentru liderul din Serie A în 3 meciuri, două în Europa League și unul în campionat.

VIDEO. Gică Popescu: „M-a surprins mult retragerea lui Tătărușanu de la națională”