INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  CHINA

VIDEO Nicolae Stanciu, gol senzațional în China! Wuhan Three Towns se îndreaptă spre titlu

Nicolae Stanciu (29 de ani) a marcat în victoria obținută de Wuhan Three Towns pe terenul celor de la Cangzhou, scor 4-0, în runda cu numărul 29 a primei ligi de fotbal din China.

Articol de GSP - Publicat duminica, 04 decembrie 2022 21:22 / Actualizat duminica, 04 decembrie 2022 21:29

Nicolae Stanciu, fotbalistul anului 2022 în prestigioasa Anchetă a Gazetei Sporturilor, continuă să facă spectacol în China.

Nicolae Stanciu, încă un meci mare în China

Astăzi, în deplasarea cu Cangzhou, Stanciu a pasat decisiv la golul de 1-0, marcat de Davidson în minutul 43.

Mijlocașul român a dublat avantajul lui Wuhan Three Town în prelungirile primei părți. A executat magistral o lovitură liberă de la 20 metri, lateral dreapta. Execuția a căpătat o traiectorie interesantă, cu multă boltă, și s-a oprit în plasa laterală.

Formația din Wuhan a mai punctat de două ori și după pauză, prin Marcao (51) și Deng Hanwen (80). Conduce clasamentul din China, cu 68 de puncte, 3 peste unica rivală la titlu, Shandong Taishan, formație pe care o va întâlni runda viitoare.

Stanciu are o contribuție majoră în performanțele nou-promovatei. A marcat 9 goluri și a oferit 10 pase decisive până în acest punct al sezonului.

VIDEO. Nicolae Stanciu, despre viitorul său în China: „Niciodată nu știi ce-ți rezervă viitorul... Îmi doresc enorm să câștig campionatul în China”

FOTO Ce făcea Lewandowski după golul care nu mai conta » Imaginea remarcată de Cătălin Țepelin: „Mi se pare deplasat! Surprinzător spre deranjant să-l vezi așa”

Leo Messi recunoaşte: „Copiii mă fac să mă bucur și mai mult de Cupa Mondială” + De ce a ratat fiesta din vestiar