SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIA

După 8 luni de pauză, Emma Răducanu revine pe teren și va debuta în noul an contra Gabrielei Ruse

Gabriela Ruse

Articol de - Publicat duminica, 31 decembrie 2023 11:03 / Actualizat duminica, 31 decembrie 2023 12:27

Fosta câștigătoare a turneului de la US Open, Emma Răducanu (21 de ani, #298 WTA), va reveni pe terenul de tenis după o pauză de 8 luni, timp în care a suferit operații la ambele încheieturi și la gleznă.

Emma Răducanu va debuta în turneul WTA de la Auckland, pe data de 2 ianuarie.

„Timpul trece, leafa merge” » Au păcălit și 2023: TOP 10 cele mai crunte dezamăgiri din Superliga
BILANȚ

Emma Răducanu va da piept cu Gabriela Ruse

Emma Răducanu va da piept cu Gabriela Ruse (26 de ani, #128 WTA), care s-a calificat pe tabloul principal după ce a trecut în ultimul tur al calificărilor de sportiva din Germania, Jule Niemeier, locul 165 mondial, scor 6-0, 3-6, 6-3.

Românca a câștigat cu 6-0, în doar 29 de minute primul set al disputei cu Jule Niemeier, sfertfinalistă la Wimbledon în 2022. Jucătoarea din Germania a revenit și a egalat la seturi, dar Ruse s-a concentrat și nu a mai cedat în setul decisiv în care s-a impus cu 6-3.

Prima întâlnire oficială între cele două

Gabriela şi Emma nu s-au mai întâlnit într-un meci oficial, dar au jucat o partidă demonstrativă în 2021, când s-a impus jucătoarea din Marea Britanie.

Pentru Ruse calificarea în primul tur la Auckland, Noua Zeelandă, înseamnă și un meci în premieră cu o fostă câștigătoare de US Open.

Vezi și alte știri:

Ronaldo a încheiat anul cu gol marcat, al 54-lea din 2023, și anunță: „În 2024 la fel!”
ARABIA SAUDITĂ
Lui LeBron James nu i-a venit să creadă ce au decis arbitrii de ziua lui! Haos în ultimele secunde: „Până și Stevie Wonder poate vedea asta!”