SPORTURI  »  TENIS  »  WTA RABAT

WTA RABAT // Ana Bogdan, învinsă de Johanna Konta la Rabat: românca a revenit incredibil în setul doi, dar a fost copleșită în decisiv

Ana Bogdan traversează un sezon mult sub așteptări // FOTO: Guliver/Getty Images

Articol de GSP - Publicat miercuri, 01 mai 2019 19:21

Ana Bogdan (132 WTA) a fost eliminată în turul II al turneului pe zgură de la Rabat (Maroc). Românca a pierdut un meci echilibrat în fața britanicei Johanna Konta (47 WTA), scor 1-6, 7-6 (6), 2-6, după două ore și un minut de joc.

Românca venea după succesul obținut în fața lui Alize Cornet, 6-3, 6-3, dar a intrat greu în meciul de azi și a pierdut primul set cu 1-6, după doar 28 de minute.

Setul doi a avut însă parte de o desfășurare nebănuită: Konta s-a distanțat rapid la 4-1, de acolo urmând o revenire de senzație a româncei, care a câștigat cinci game-uri la rând și a trimis partida în tie-break, câștigat la 6, după ce în prealabil a salvat o minge de meci.

Din păcate, decisivul i-a aparținut tot Johannei Konta. Britanica a fost de neatins pe propriul serviciu, a ajuns la 5-2 și nu a mai ratat șansa să închidă meciul, impunându-se cu 6-2.

Ana Bogdan traverează un sezon sub așteptări: nu a depășit faza optimilor la niciun turneu la care a participat.

Vezi și: VIDEO Simona Halep a început antrenamentele la Madrid » Imaginile surprinse azi în complexul „Caja Mágica”