FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID - CFR CLUJ 2-2

Ordinul lui Dan Petrescu, sfidat de internaționalul lui CFR Cluj: „Am spus la ședința de astăzi!”

Dan Petrescu (56 ani), tehnicianul celor de la CFR Cluj. Foto: Ionuț Iordache (GSP) +49   FOTO

Articol de - Publicat duminica, 21 iulie 2024, 00:37 / Actualizat duminica, 21 iulie 2024 02:27

Dan Petrescu (56 ani), tehnicianul celor de la CFR Cluj, cunoscut pentru organizarea defensivă, s-a arătat dezamăgit de modul în care „feroviarii” au stat atât în această seară, cu Rapid, 2-2, cât și în partida de etapa trecută cu Dinamo, câștigată de trupa din Gruia cu 3-2.

CFR Cluj a condus în două rânduri pe Giulești, grație reușitelor lui Bîrligea și Michael, însă a fost egalată de fiecare dată de Rrahmani, respectiv Hassani, ultimul marcând în minutul 90+7, la ultima fază a partidei.

Dan Petrescu: „Suntem supărați, e normal”

„Suntem supărați, e normal. Dacă ne spuneai înaintea meciului că facem egal, am fi fost mulțumiți, mai ales că jucam în Giulești. Am primit un gol mult prea ușor. Am jucat bine, dar degeaba joci bine 95 minute, dacă iei gol cum am luat noi la ultima fază.

M-am gândit că vor juca cu mingi lungi, tocmai acolo am pierdut. Sunt 2 puncte mari pierdute. Îmi pare rău pentru băieți, au muncit enorm. Deja e prea mult să primești 4 goluri în 2 meciuri, dar parcă nu am mai făcut greșelile din partida cu Dinamo”, a declarat „Bursucul” la flash-interviu.

Acesta a vorbit și despre introducerea inspirată a lui Peter Michael, cel care a marcat la patru minute distanță, dar și despre gestul lui Daniel Bîrligea la adresa suporterilor giuleșteni.

„Am fost inspirat cu Michael, mă bucur pentru el, avea nevoie de acest gol, chiar dacă a greșit puțin la golul Rapidului. Dacă era mai inspirat la ultima fază, nu luam gol. E o greșeală mare ce a făcut Bîrligea.

Le-am spus de la ședința de azi, să nu răspundem publicului, să îi respectăm. Nu poți câștiga o bătălie cu galeria. I-am spus la pauză să se oprească, iar în repriza a doua a fost cuminte. Nu știu care e situația lui Louis Munteanu, o să mai caut jucători să ne întărim, dar preferam să fie după o victorie”, a mai declarat Dan Petrescu.