FOTBAL  »  Superliga  »  ACCIDENTARE GRAVĂ

Chiar la debutul în Liga 1, în aprilie 2021, Dragoș Iancu a rezistat pe teren doar 27 de minute pentru Gaz Metan în partida cu Astra, 0-0. +6   FOTO

Articol de - Publicat duminica, 24 septembrie 2023 19:48 / Actualizat duminica, 24 septembrie 2023 20:21

Dragoș Iancu (20 de ani), mijlocașul lui Hermannstadt, a suferit o fractură deschisă de peroneu în meciul cu Petrolul (0-0), după o intrare a lui Valentin Țicu. Nu e însă la prima accidentare gravă din carieră. Chiar la debutul în Liga 1, în aprilie 2021, a rezistat pe teren doar 27 de minute pentru Gaz Metan în partida cu Astra, 0-0.

Pe 2 aprilie 2021, medieșenii primeau vizita Astrei, în etapa #29 din SuperLiga. Iancu a fost titular pentru Gaz Metan și a debutat în prima ligă, însă a ieșit accidentat după doar 27 de minute. Mijlocașul a sărit atunci la cap cu Graovac, a căzut rău și s-a accidentat la genunchi.

+2 FOTO

Istvan Kovacs, arbitrul meciului, a chemat de urgență echipa medicală, care l-a ajutat pe Dragoș Iancu să iasă de pe teren.

Dragoș Iancu, carieră plină de ghinion

După ce și-a revenit, Iancu a devenit titular pentru Gaz Metan, echipă în tricoul căreia a jucat 27 de meciuri. El a făcut parte din ultimul lot al echipei din Mediaș înainte ca aceasta să se desființeze.

În primăvara anului 2022, din cauza problemelor grave financiare, Gaz Metan a rămas fără cei mai importanți jucători și s-a bazat pe tineri din propria academie. A retrogradat din Liga 1 și nu a mai luat startul în Liga 2, din cauza datoriilor. Ulterior, echipa s-a desființat, iar Dragoș Iancu a ajuns la Hermannstadt.

El este un jucător important în angrenajul echipei lui Măldărășanu, deaorece se încadrează la regula U21. Mijlcoașul a bifat 10 meciuri în SuperLiga în acest sezon, a marcat un gol și a dat un assist.

FOTO. Dragoș Iancu, accidentare horror în Petrolul - Hermannstadt

+12 FOTO

Dragoș Iancu a suferit o accidentare teribilă în minutul 6 al meciului cu Petrolul. El a suferit o fractură de peroneu la piciorul stâng, în urma unei intrări din lateral a căpitanului ploieștenilor, Valentin Țicu (23)

În minutul 6 al meciului de la Ploiești, Valentin Țicu, fundașul stânga și căpitanul Petrolului, a avut o intrare imprudentă, din lateral, asupra lui Dragoș Iancu. S-a dus cu piciorul drept direct pe gleznă și i-a prins piciorul pe pâmânt sibianului.

El a fost transportat direct la Spitalul Județean din Ploiești, apoi la Spitalul Monza din București pentru a fi operat.

VIDEO. Accidentare îngrozitoare în Petrolul Ploiești - Hermannstadt

Jucătorii de-o repriză ai Craiovei: tocmai fotbaliștii „cu greutate" au fost lamentabili!

Ultrașii FCSB știu numele fotbaliștilor cu care negociază Becali și exultă: „5 ani nu ne bate nimeni!”
Al Hilal câștigă Cupa Regelui! Cristiano Ronaldo a plâns în hohote după ce a rămas fără trofeu cu Al Nassr

Imagini SCANDALOASE de la gala RXF, din Sala Polivalentă » Două femei lovite cu bestialitate de „Perversul” de pe Târgu Ocna, în cușcă! Reacția șocantă a organizatorilor: „Nu este nimic deplasat!”

De asta a fost mazilit?! Ce a putut să facă în vestiar jucătorul plecat de la Dinamo