FC Botoșani - FC Argeș 1-2 » Piteștenii prind ultimul loc de play-off!

FC Botoșani - FC Argeș +33   FOTO
FC Botoșani - FC Argeș

Articol de - Publicat luni, 07 martie 2022 19:57

FC Argeș este ultima echipă calificată în play-off-ul din Liga 1, după 2-1 cu FC Botoșani. Moldovenii aveau nevoie de cel puțin un egal pentru a-și asigura prezența în grupa pentru campionat.

• CFR Cluj, FCSB, CSU Craiova, Voluntari, Farul și FC Argeș sunt echipele din play-off.
  • Pentru prima dată în ultimii 3 ani, FC Botoșani nu a prins play-off-ul.

Cu locul de play-off în primejdie, Marius Croitoru, antrenorul gazdelor, a abordat meciul precaut. Cu trei fotbaliști de profil defensiv în linia de mijloc, FC Botoșani nu a forțat în începutul de meci, când FC Argeș a avut o ocazie de gol prin Ionuț Șerban.

În minutul 11, căpitanul „alb-violeților” a șutat peste poartă. Moldovenii au replicat timid. Până în minutul 50, au avut două ocazii notabile: în minutul 22, Dican a încercat poarta lui Greab cu un șut de la distanță, dar balonul a trecut puțin peste poartă. În minutul 47, Șeroni a trimis cu capul aproape de bara dreaptă.

Cinci minute mai târziu, FC Botoșani a deschis scorul. Sebastian Mailat, cel mai periculos jucător al moldovenilor, cu numeroase incursiuni în jumătatea adversă, a centrat din banda dreaptă.

Tabelă deblocată după o gafă uriașă de portar » Ce s-a întâmplat în meciul decisiv pentru ultimul loc din play-off
FC BOTOȘANI - FC ARGEȘ

Portarul Alexandru Greab a ieșit pe sub balon, fără să sară pentru a intercepta balonul. În același timp, stoperul Grigore Turda, aflat lângă Greab, ar fi putut respinge mingea cu capul, dar s-a ferit! După ce a trecut de cei doi, balonul l-a lovit pe Mihai Roman II și a intrat în poartă.

FC Argeș a întors scorul într-un interval de 10 minute

Dintr-o fază fixă, piteștenii au egalat la 1. În minutul 71, Iasmin Latovlevici a executat excelent o lovitură liberă, iar Dobrosavlevici, scăpat din marcaj, a reluat precis cu capul, lângă bara stângă.

Piteștenii au dat lovitura în minutul 81. Servit la marginea careului de 16 metri, Iasmin Latovlevici a șutat spre colțul lung. Pap a respins în față, de unde Șeroni, care s-a întors lent, a vrut să degajeze. Stoperul a respins în Ahmed Said, care se aruncase către balon, iar mingea a intrat în poartă din atacantul ghanez!

Până la final, FC Botoșani nu a pus în pericol poarta lui Greab. Rezultat final 1-2, iar FC Argeș prinde play-off-ul de pe locul 4 sau 5, în funcție de rezultatul pe care Farul îl va înregistra în această seară, cu Universitatea Craiova.

În primele 29 de etape, FC Argeș nu ocupase nici măcar o dată un loc de play-off!

FINAL » FC Botoșani - FC Argeș 1-2

FC Botoșani - FC Argeș, echipe de start:

FC Botosani: Pap - Braun, Dawa, Șeroni, Țigănașu - Haruț, Dican, Papa (cpt.) - Jaja, Mihai Roman, Mailat
Antrenor: Marius Croitoru (Mihai Ciobanu pe foaie)

FC Argeș: Greab - Tofan, Turda, Dobrosalevici, Latovlevici - D. Meza Colli, Raynov - Ișfan, I. Șerban (cpt.), Cr. Tănase - Ganea
Antrenor: Andrei Prepeliță (Constantin Schumacher pe foaie)

Stadion: Municipal, Botoșani
Arbitru: Radu Petrescu / Asistenți: Radu Ghinguleac și Mihai Marica

VIDEO Merge Ilie Poenaru la FCSB? „Știu că sunt pe lista lor, dar nu am discutat cu nimeni” + Are precontract cu FC Argeș?

„Înseamnă că nu te duce prea mult mintea” » Nemulțumirea lui Florin Tănase, după victoria cu Voluntari

VIDEO EXCLUSIV Dumitru Dragomir a văzut doar 3 fotbaliști în FCSB - Voluntari: „Echipa lui Becali nu ia nici locul 2”

Ultrașii FCSB știu numele fotbaliștilor cu care negociază Becali și exultă: „5 ani nu ne bate nimeni!”
Al Hilal câștigă Cupa Regelui! Cristiano Ronaldo a plâns în hohote după ce a rămas fără trofeu cu Al Nassr

Imagini SCANDALOASE de la gala RXF, din Sala Polivalentă » Două femei lovite cu bestialitate de „Perversul” de pe Târgu Ocna, în cușcă! Reacția șocantă a organizatorilor: „Nu este nimic deplasat!”

De asta a fost mazilit?! Ce a putut să facă în vestiar jucătorul plecat de la Dinamo