SPORTURI  »  TENIS  »  WTA WASHINGTON

UPDATE Simona Halep a abandonat în decisiv cu Makarova, în "sferturi" la Washington!

Articol de GSP - Publicat vineri, 04 august 2017 22:43

Simona Halep, locul 2 WTA, a abandonat în setul decisiv al meciului din sferturile de finală de la Washington cu Ekaterina Makarova, la scorul 6-2, 3-6, 0-1.

Cel mai probabil, abandonul Simonei a fost cauzat de căldura de la Washington, peste 40 de grade la nivelul terenului. Halep a părut vlăguită începând cu setul secund, iar tonusul său a scăzut considerabil față de începutul meciului.

La 0-1 în decisiv, Simona a solicitat să i se verifice tensiunea, iar ulterior a luat decizia de a se retrage, după ce s-a sfătuit cu Darren Cahill, dar și cu fizioterapeutul turneului.

Nu este pentru prima oară când Halep abandonează din cauza căldurii: în urmă cu doi ani, la Toronto, românca s-a retras în finala cu Belinda Bencici.

FINAL » Simona Halep - Ekaterina Makarova 6-2, 3-6, 0-1 (ABANDON)

0-1, Game Makarova! Rusoica se impune pe serviciul Simonei, care pare incomodată de o problemă fizică. Halep a cerut să i se verifice tensiunea, resimțind temperatura ridicată, și apoi a luat decizia să se retragă.

A început setul decisiv! Simona Halep servește prima

3-6, Game Makarova: Rusoaica își face serviciul și închide setul. Vom avea set decisiv la Washington

3-5, Game Halep: Simona salvează o minge de set și își câștigă cu emoții serviciul. Makarova va servi însă pentru a închide setul
2-5, Game Makarova: Simona nu se regăsește, Makarova face un game extrem de bun pe propriul serviciu și dă impresia că nu mai are cum să piardă setul. Rusoaica a început să lovească mai lung, a împins-o pe româncă mult în spate, care pare incomodată de noul ritm de joc impus de Makarova
2-4, Break Makarova: Simona face un game slab pe propriul serviciu, permițându-i rusoaicei să câștige cel de-al treilea game consecutiv.
2-3, Game Makarova: Ekterina își face serviciul și preia conducerea în setul doi. Deși a câștigat clar primul set, jocul Simonei nu e la cel mai înalt nivel în meciul de astăzi. Românca greșește multe mingi și pare că se hrănește din greșelile rusoaicei
2-2, Break Makarova: Rusoaica își ia imediat break-ul înapoi, câștigând la zero pe serviciul Simonei, care a fost prea pasivă pe durata game-ului
2-1, Break Halep: Românca preia conducerea după un game perfect reușit pe serviciul Makarovei, câștigat de Simona la 15
1-1, Game Halep: Simona își face serviciul fără emoții și egaleză situația în setul secund
0-1, Game Makarova: Rusoaica începe cu dreptul setul secund, reușind să-și facă serviciul, ajutată și de două erori neforțate ale Simonei

A început setul secund, Makarova fiind la serviciu

6-2, Game, Set Halep: Românca a servit excelent, nu s-a precipitat, și a închis primul set la doi, după 29 de minute

5-2, Break Halep: Simona schimbă viteza, devine mai agresivă și obține rapid un avantaj de 40-0. Makarova salvează primele două mingi de break, însă româncă o fructifică pe cea de-a treia, jucând agresiv și forțând-o pe rusoaică să greșească
4-2, Break Makarova: Simona face un game modest, presărat cu numeroase greșeli neforțate, iar Markarova își ia înapoi un break
4-1, Game Makarova: Rusoaica își trece în cont primul game al partidei după ce a salvat o minge de 5-0 a Simonei. Halep a comis trei greșeli ușoare, care i-au permis Makarovei să-și adjudece game-ul
4-0, Game Halep: Simona face un nou game convingător pe propriul serviciu, iar scorul devine 4-0
3-0, Break Halep: Makarova continuă să joace slab și să comită numeroase greșeli neforțate, care îi permit Simonei să se distanțeze la avantajul a două break-uri.
2-0, Game Halep: Simona confirmă începutul bun de meci și își face serviciul la 30, fără mari emoții.
1-0, Break Halep: Simona câștigă primul game al partidei, impunându-se pe serviciul rusoaicei. Halep a jucat la așteptare, iar Makarova a comis două greșeli cu forehandul și o dublă greșeală

A început partida. Makarova servește prima

Partida de azi va fi prima a zilei și se va juca pe terenul al doilea. Românca, care până acum a trecut de Stephens și Duque-Marino, este principala favorită a turneului american. Rusoaica Makarova le-a învins în primele două meciuri pe Loeb și Puig.

Până acum, Halep și Makarova s-au duelat de 3 ori, iar românca s-a impus de două ori. Câștigătoarea meciului se va duela cu învingătoarea meciului Lisicki - Dodin.

Ce scrie presa din Ungaria după eșecul drastic cu Elveția de la EURO: „Nici măcar Dumnezeu”
Euro 2024
Fundaș din Italia la Dinamo. Tratativele au intrat în linie dreaptă, urmează să fie prezentat
Sărbătoare la Focșani, dar nu pentru CS Dinamo! Echipa Ministerului de Interne, un nou FAIL în goana după Liga 2! Cunoaștem ultima echipă promovată în liga secundă